Do brata Terlikowskiego (bez związku ze świętami) | M. J. Battek, J. Szczepankiewicz-Battek

|03.11.2013|

Od redakcji: publikujemy dwie odpowiedzi naszych Czytelników na tekst Tomasza Terlikowskiego „Do braci protestantów na Święto Reformacji” (Fronda.pl, 31.10.2013).

1. Dziwne, że Tomasz Terlikowski tak bardzo troszczy się o protestancką ortodoksję, a do tego jeszcze zaczytuje w pismach heretyków Lutra, Kalwina (a może i Zwingliego). Lepiej by pilnował ortodoksji katolickiej, a zwłaszcza papieża Franciszka, który wyraźnie odchyla się od jedynie słusznej linii.

2. Terlikowski powinien się cieszyć, że heretycy protestanccy zgadzają się na antykoncepcję, bo przecież w ten sposób liczba heretyków spadać będzie, a jedynie słusznych katolików zwiększać. O co więc cała afera?

Marek J. Battek – członek parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi, mieszka i pracuje we Wrocławiu

***

Ani Luter, ani Kalwin, ani nikt inny statusu nieomylnych w naszych Kościołach nie mają. Nie jesteśmy wyznawcami reformatorów, tylko Jezusa Chrystusa (który w żadnej z Ewangelii o antykoncepcji nic nie mówił).

Luter i Kalwin zreformowali to, co wtedy było do zreformowania. I taka była ich rola. W czasach kiedy żyli, trzeba było się mnożyć na potęgę, gdyż jedna epidemia dżumy czy cholery potrafiła uśmiercić 2/3 Europy.

Poza tym aż do lat 30. XX wieku 70 proc. dzieci umierało w pierwszym roku życia (i dlatego teolodzy ewangeliccy wcześniej tym problemem nie musieli się zajmować).

A może by tak pan doktor zajął się poglądami na etykę seksualną swoich autorytetów, takich jak choćby św. Augustyn czy św. Tomasz z Akwinu, a nie kogoś, kogo za autorytety i tak nie uważa?

Joanna Szczepankiewicz-Battek dr hab., prof. Wyższej Szkoły Bankowej, członkini parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi, mieszka i pracuje we Wrocławiu