Welcome

6 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę

Właściwości zielonej herbaty są znane i cenione od wieków. To napój bogaty w wiele cennych witamin oraz minerałów, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Czy warto pić zieloną herbatę? Oczywiście, że tak, przy czym trzeba wiedzieć, jaką kupić i w jaki sposób ją parzyć. Poniżej przedstawiamy 6 powodów, dla których warto zdecydować się na włączenie napoju z zielonej herbaty do swojej diety.

1. Zielona herbata alternatywą dla kawy

Zdrowa herbata to lepsze rozwiązanie, niż filiżanka kawy, ponieważ taki napar przynosi również wiele dodatkowych korzyści dla naszego zdrowia.  Teina zawarta w herbacie zielonej działa tak samo, jak kofeina. Pobudza, dostarcza energii, pomaga się skoncentrować, likwiduje uczucie senności, po prostu pobudza pracę naszego mózgu. To doskonała alternatywa dla niezdrowych energetyków, które zawierają wiele szkodliwych substancji chemicznych.

2. Wspomaga odchudzanie

Zielone herbaty na odchudzanie cieszą się bardzo dużą popularnością, gdyż przyśpieszają przemianę materii. Rzeczywiście regularne spożywanie tego napoju wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Naukowcy dowiedli, że picie zielonej herbaty w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną, może przynieść naprawdę świetne rezultaty.

3. Na problemy skórne

Ta odmiana herbaty bardzo pozytywnie wpływa na stan skóry, gdyż ma właściwości przeciwzapalne. Tak więc będzie dobrym wsparciem w walce z trądzikiem. Dodaje skórze blasku, działa bakteriobójczo, obfituje w antyoksydanty chroniące przed działaniem wolnych rodników. Liście zielonej herbaty można stosować w formie okładów.

4. Na zdrowe i długie życie

Badania wykazują, że regularnie picie zielonej herbaty ma działanie przeciwnowotworowe, a to wszystko za sprawą polifenolów. Japończycy wiedzą, że picie 4 filiżanek zielonej herbaty dziennie przedłuża życie o 3 lata. Choć oczywiście trudno potwierdzić te rewelacje, to prawda jest taka, że skład chemiczny zielonej herbaty przyczynia się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia przez długi czas.

5. Dla zdrowia jamy ustnej

Związki zawarte w zielonej herbacie neutralizują bakterie znajdujące się z jamie ustnej. W ten sposób ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł czy paradontozy jest mniejsze. Warto podkreślić, że zielona herbata zawiera także dużo fluoru, który wzmacnia szkliwo i zapobiega powstawaniu próchnicy, poza tym odświeża oddech.

6. Pomaga się zrelaksować

Zielona herbata z pierwszego parzenia będzie działać pobudzająca, ta z drugiego parzenia pomoże nam się rozluźnić i uspokoić. L-teanina działa odprężająco, dzięki temu możemy się zrelaksować, jednocześnie zachowując dużą czujność. Jest to zdrowotna herbata, która robi w naszym organizmie wiele dobrego, przy czym trzeba pamiętać, aby z jej dobrodziejstwa korzystać z umiarem. Warto pić ją regularnie, ale nie więcej, niż 3-4 filiżanki dziennie, inaczej może działać na nas w negatywny sposób. Niestety spożywana w nadmiarze może przyczynić się do rozwinięcia się anemii, występowanie nudności, nadmiernego pobudzenia, ogólnego osłabienia organizmu.

Jakość herbaty ma znaczenie

Herbata herbacie nierówna, dlatego warto zwrócić uwagę na jej jakość. Polecane są japońskie herbaty o nazwie gyokuro, to odmiana bardzo szlachetna, która była spożywana przez Japończyków wyłącznie w wyjątkowych okazjach. Obecnie bez większych problemów można ją kupić w herbaciarniach albo sklepach internetowych typu soti natural. Zielona herbata jest dostępna w wielu odmianach, także bez problemu można dopasować ją do swoich upodobań. Nie tylko jakość herbaty jest ważna, ale również sposób jej parzenia. Aby móc cieszyć się z niepowtarzalnego smaku jednej z najzdrowszych herbat na świecie, trzeba zaparzać ją w 80 stopniach Celsjusza, najlepiej w miękkiej wodzie.