Welcome

Outsourcing księgowości – co to jest?

W Polsce coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej firmy. W związku z tym na nowych przedsiębiorców czeka podjęcie decyzji o samo prowadzeniu procesów księgowych firmy czy też o zatrudnieniu księgowego. W tym przypadku wybór wcale nie jest łatwy, ponieważ każdy chce mieć najlepszego specjalistę świadczącego najwyższe usługi księgowo-finansowe.

Jakie są inne rozwiązania?

Innym wyjściem z tej sytuacji jest Outsourcing księgowości, który polega na świadczeniu przez firmy księgowe zewnętrznych usług z zakresu finansów oraz rachunkowości. Celem takiej usługi jest przede wszystkim przyśpieszenie przetwarzania procesów księgowych i podatkowych, a usługa jest kierowana głównie do wysoko rozwiniętych firm o charakterze międzynarodowym.  

Usługa ta jest coraz bardziej popularna, ponieważ poprzez oddanie wszelkich zadań firmy z zakresu księgowości specjalista, może ona się skupić na swojej głównej działalności np. handlowej czy produkcyjnej. Firma decydująca się na taką usługę automatycznie odciąża się z konieczności śledzenia coraz to nowych przepisów lub ich zmian wchodzących co roku w życie.

Firmy świadczące takie usługi oferują swoim klientom najwyższe międzynarodowe standardy poprzez wykorzystywanie własnych dedykowanych narzędzi tj. specjalnych oprogramowań do operacji księgowych oraz zawodowej wiedzy.

Zakres usług outsourcingu finansowego

Z uwagi na to, że usługa ta jest dostępna już od wielu lat, zakres usług oferowanych przez zewnętrzne firmy księgowe jest naprawdę imponujący. Do najistotniejszych usług, z których klienci mogą skorzystać to bieżące prowadzenie ksiąg, usługi kadrowe, wystawianie faktur, przygotowanie deklaracji, a także wyliczenie podatku CIT, windykacja należności, opracowywaniu sprawozdań finansowych dla zarządów firm czy windykacja firm.

Czy warto zaufać?

Szeroki wybór wyspecjalizowanych firm zajmujących się outsourcingiem księgowym świadczy o wysokim popycie na te usługi. Analizując zalety przejścia na taką formę spełnienia obowiązków księgowo-finansowych firm z Urzędami Skarbowymi, zupełnie jest to zrozumiałe. Pierwszą zaletą jest obniżenie kosztów firmy z uwagi na stały charakter zewnętrznej obsługi finansowej oraz braku konieczności inwestowania w wewnętrzne narzędzia, oraz kompetencje pracowników.

Kolejną zaletą jest łatwa kontrola spraw księgowo-finansowych poprzez systemy on-line będące standardem firm outsourcingowych. Następną kwestią, istotną z punktu widzenia prowadzenia działalności jest bezpieczeństwo z uwagi na przeniesienie całkowitej odpowiedzialności za prawidłowe spraw kadrowo-płacowych, a także prowadzenie ksiąg rachunkowych. Wszystkie powyższe kwestie zdecydowanie zachęcają na zaufanie zewnętrznym firmom na prowadzenie usług finansowo-księgowych

Złoty środek na księgowość?

Czy taki rodzaj oferowanego outsourcingu może mieć wady? Zdecydowanie tak, jeśli przedsiębiorca nie zrobi odpowiedniego researchu poszczególnych firm odpowiadającym jego potrzebom i nieostrożnie wybierze nieprofesjonalną firmą lub taką, która będzie działała niezgodnie z prawem. W związku z tym ważne jest, aby zawsze prześwietlać filmy pod względem tj. czy posiadają opłacone ubezpieczenie OC lub działają na licencji Ministerstwa Finansów.

Podsumowanie

Outsourcing finansowy to interesująca alternatywa dla przedsiębiorstw chcących powierzyć własne sprawy księgowe wyspecjalizowanym firmom. Taka przyjęta forma obsługi księgowości pozwala firmom nie tylko na zmniejszenie obowiązków, ale również na redukcję kosztów i wzrost bezpieczeństwa.