Welcome

Poradnia ortopedyczna – jakimi sprawami się zajmuje?

Odczuwasz ból w plecach uniemożliwiający normalne funkcjonowanie? W takim razie warto zgłosić się do specjalistycznego miejsca, jakim jest przychodnia ortopedyczna. Warszawa i inne miasta duże miasta oferują szeroki wybór poradni, w których pracują lekarze ortopedzi. 

Poradnia ortopedyczna to miejsce pracy wielu ortopedów.  Są to lekarze zajmujący się chorobami oddziaływającymi na narządy ruchu. Ortopedia to szeroka dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozą i leczeniem m.in. wad wrodzonych, złamań, stanów zapalnych kości i stawów, zwyrodnień, chorobami nowotworowymi, różnymi schorzeniami kręgosłupa czy zmian związanych z przeciążeniem stawów.

Dodatkowo ortopedzi specjalizują się we wszelkich zwichnięciach i skręceniach, ponieważ ich dziedzina jest ściśle połączona z traumatologią. Niech to Was jednak nie zmyli. W poradniach ortopedycznych również są oferowane inne usługi jak mezoterapia czy chirurgia plastyczna.

Czego możemy spodziewać się u ortopedy?

Do poradni ortopedycznej zgłaszają się przede wszystkim osoby z bólem, który utrudnia normalne poruszanie się i funkcjonowanie. Na wstępie, ortopeda przeprowadza wywiad mający na celu krótkie rozpoznanie. Jeżeli przychodzimy do lekarza z problemem, który wciąż w naszym życiu powraca, warto wziąć wcześniejszą historię przebytych chorób i urazów. Dokumentacja ta z pewnością pomoże lekarzowi w postawieniu diagnozy, a także zaprezentuje poprzednio dobrane sposoby leczenia. 

Jeżeli przyjdziemy do ortopedy z poważnym urazem po raz pierwszy, z pewnością w celu upewnienia się w kwestii diagnozy zleci przeprowadzenie badań tj. RTG, tomografię komputerową czy najdokładniejszy rezonans magnetyczny. 

Znalezione obrazy dla zapytania bolące kolano

Poradnia ortopedyczna to nie jednak tylko i wyłącznie miejsce leczenia wszelkich urazów, ale i profilaktyki. Działania profilaktyczne dotyczą zwłaszcza noworodków oraz dzieci. Pomimo że wizyty mają charakter diagnostyczny, mają one duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku, niewidocznych gołym okiem, rozwijających się ukrytych wad ruchu m.in. dysplazji stawów biodrowych. 

Jakie metody leczenia stosuje lekarz ortopeda?

Metody leczenia stosowane przez lekarza ortopedę są przede wszystkim uzależnione od rodzaju schorzenia czy choroby pacjenta. Najczęstsza metoda leczenia opiera się o farmakologię. Leczenie farmakologiczne jest zastosowywane przy dużych boleściach stawów, kości oraz mięśni. W tym przypadku lekarz przepisuje pacjentowi leki rozkurczające i przeciwbólowe. Jeżeli ortopeda uzna to za konieczne, skieruje pacjenta do fizjoterapeuty specjalizującego się m.in. w rehabilitacji pourazowej. 

Czasami jednak bywa, że dana osoba nie przyjdzie ze skręceniem, lub znacznie poważniejszym problemem np. złamaniem lub nowotworem kości. Wtedy lekarz zdecyduje się na operację chirurgiczną. Następnie po operacji, pacjenci są kierowani na ćwiczenia rehabilitacyjne, które mają za zadanie przywrócenie pełnej władzy w narządach ruchu.  

Podsumowanie

Jeśli cierpisz z powodu bólu narządu ruchu, powinieneś umówić wizytę w poradni ortopedycznej. Na wizycie lekarz przeprowadzi krótki wywiad mający na celu ocenę stanu zdrowia, postawienie diagnozy, a także dobór odpowiedniej metody leczenia.