Welcome

Smartfony prosto z Chin – czy to się opłaca?

Kiedy kupujemy jakiś produkt bezpośrednio u producenta, płacimy za niego mniej, niż musielibyśmy zapłacić w sklepie lub u innego sprzedawcy. Każdy chce przecież zarobić. Szukając oszczędności, niektórzy nierzadko zastanawiają się nad zakupem smartfonu w Chinach, bo wydaje się, że tak będzie taniej. Jednak czy kupno tego urządzenia w typowo chińskim sklepie faktycznie jest dobrym pomysłem?

Jeden model różne parametry

Niektórzy zauważając jakiś smartfon opisany w polskim serwisie zaczynają szukać go w Chinach, licząc na to, że właśnie tam będzie on w atrakcyjnej cenie. Czasem faktycznie tak jest. A przynajmniej tak się wydaje, bo trudno być czegokolwiek pewnym, skoro wszystko jest opisane w obcym języku. I tu właśnie pojawia się problem, ponieważ często zdarza się, że smartfon jednego modelu ma inną specyfikację w Polsce, a zupełnie inną w Chinach. Kupując to urządzenie, można popełnić wielki błąd. Dlatego trzeba bardzo uważać, aby przypadkiem nie nabyć smartfonu, który jest zupełnie inny, niż się wydawało i jakiego się oczekiwało. A chińskich sklepów gotowych wysłać towar do Polski nie brakuje. Nie mają jednak polskich opisów, a z samodzielnym tłumaczeniem treści bywa niestety bardzo różnie.

Uwaga na złośliwe oprogramowanie

Smartfony zakupione bezpośrednio w Chinach mogą być wyposażone w złośliwe oprogramowanie, dodatki do systemu typu malware czy trojan. Programy te szpiegują użytkowników, przekazując jednocześnie poufne dane na odległe serwery. I to uwaga, do zainfekowanych smartfonów można zaliczyć nie tylko te mało znane, a może nawet w ogóle nierozpoznawane w Polsce, ale też popularne marki jak Huawei, ZTE, Prestigio czy na przykład Lenovo. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko poważnie przemyśleć temat miejsca zakupu nowego smartfonu i zastanowić się nad tym, czy jest sens dla oszczędności tak wiele ryzykować.

Gdzie w takim razie kupić chiński smartfon?

W Polsce można znaleźć niejeden sklep z chińskimi telefonami, które producent wprowadził na polski rynek, gdzie mają w systemie możliwość ustawienia polskiego języka itd. Te urządzenia są zdecydowanie bezpieczną wersją i to pod wieloma względami. Przede wszystkim w polskich sklepach wszystko jest opisane w szczegółach i jasno. Można szybko i wygodnie sprawdzić parametry wybranego telefonu, a kupując go, mieć pewność, że to na pewno to urządzenie. Plusem zakupu smartfonu w polskim sklepie jest niewątpliwie to, że nie trzeba zbyt długo czekać na dostawę. Telefony wysyłane są z polskiego magazynu najczęściej w ciągu 24 godzin i jeżeli jest to kurier, zamówienie dociera do klienta kolejnego dnia roboczego. Poza tym chińskie telefony można kupić nie tylko w Internecie. W sklepach stacjonarnych też jest wybór. Popularne ostatnio stały się telefony Xiaomi, a także przeznaczone do nich akcesoria. Jeżeli ktoś chce kupić chiński telefon, nie powinien zbyt długo się nad tym zastanawiać. Powinien jak najszybciej zajrzeć do jednego z polskich sklepów. Po co szukać go tak daleko. Teraz ceny tych chińskich produktów nawet w Polsce są bardzo atrakcyjne, więc nie ma obaw.